Den här bilden är fotograferad den 9 mars vid Västra Ingsjön i Marks kommun. Sjön ligger i ett naturskönt område mellan Göteborg och Borås och är känd för sitt lugna landskap med skogklädda höjder och stilla vatten.
Den här dagen var jag på väg hem efter ett mäklaruppdrag i Kinna när jag passerade sjön. Västra Ingsjön låg nästan helt stilla och delar av ytan var fortfarande täckt av is.
När jag stannade till vid strandkanten fastnade jag för två enkla vassstrån som stack upp ur det stilla landskapet. De små detaljerna kontrasterade mot den stora, lugna ytan av vatten och is.
Bakgrunden består av de mjuka formerna från skogen på andra sidan sjön, som speglas i det stilla vattnet. Linjen mellan vatten och spegling skapar en nästan grafisk känsla i bilden.
Motivet är fotograferat med mitt favoritobjektiv, Olympus OM System 40–150 mm f/2.8 M.Zuiko Digital ED, vilket gör det möjligt att isolera små detaljer i landskapet och skapa en minimalistisk komposition.
Det är ofta just sådana enkla motiv som fångar min uppmärksamhet – där naturens små element får stå i centrum och resten av landskapet blir en lugn bakgrund.
Den stilla morgonen vid Västra Ingsjön gav precis den typen av ögonblick.



