Den 2 maj fotograferade jag löpare under Änggårdsbergen Trailrun, ett 12,5 kilometer långt traillopp genom några av Göteborgs mest fantastiska naturområden. Slingrande stigar, öppna partier och skogsmiljöer med nyutslagna löv skapade en perfekt inramning för loppet.
Våren hade verkligen tagit fart i Änggårdsbergen och det mjuka motljuset genom träden gav banan ett nästan drömlikt uttryck på flera platser. De ljusgröna löven skapade ett varmt och levande ljus som gjorde fotograferingen extra rolig den här dagen.
Det är just kombinationen av natur och rörelse som gör trailrunning så intressant att fotografera. Varje del av banan har sitt eget uttryck och löparna blir nästan en naturlig del av landskapet när de rör sig genom skogen och över stigarna.
Stämningen under loppet var dessutom väldigt härlig. Många löpare bjöd på både leenden och glada tillrop trots de utmanande backarna och de tekniska partierna längs banan. Det märks att trailrunning handlar om mer än bara tider och placeringar – upplevelsen av naturen är minst lika viktig.
Änggårdsbergen är verkligen en unik plats för den här typen av lopp. Det är svårt att förstå att man fortfarande befinner sig så nära Göteborg när man står ute bland stigarna och ser löparna försvinna mellan träden i vårgrönskan.



