Den här bilden är fotograferad den 30 oktober vid Klåva fyr på Hönö i Öckerö kommun, en blåsig kväll ute i Göteborgs norra skärgård.
Havet var i ständig rörelse den här kvällen. Vinden låg på från väster och vågorna slog kraftfullt in över klipporna. Jag stod en stund och bara observerade hur vattnet byggde upp energi innan det bröt mot land och kastade sig upp över berget i ett dramatiskt skådespel.
Med en längre slutartid ville jag fånga just den känslan – rörelsen, kraften och samtidigt det mjuka i vattnet när det sveper över klipporna. Resultatet blir ett uttryck där havet både känns levande och nästan drömskt på samma gång.
Den lilla fyren vid Klåva står stadigt mitt i allt detta. Den blir en tydlig kontrast mot det rörliga havet – en symbol för stabilitet i en annars föränderlig miljö.
Ljuset från solnedgången färgade himlen i varma toner av guld och orange, vilket gav en fin balans mot det kalla blå i havet. Det är just i de här ögonblicken, när ljus och väder möts, som kustlandskapet visar upp sin starkaste karaktär.
Hönö och Klåva är en plats jag ofta återkommer till. Det är något speciellt med västkusten – hur den kan vara både stillsam och dramatisk, ibland inom loppet av några minuter.



